Co to jest FormDrill? Wiercenie temoformujące FormDrill jest to proces kształtowania otworów specjalnym narzędziem zwanym wiertłem termoformującym w blachach, oraz cienkościennych przekrojach zamkniętych. Narzędzie to może być użyte do wykonywania otworów w ogólnie stosowanych materiałach. Może to być zarówno stal jak i metale nieżelazne, np. stal konstrukcyjna (Rm,1.100 N/mm2), stal nierdzewna, miedź, mosiądz i wiele stopów aluminiowych. Zasada działaniaPodczas wstępnych etapów procesu wiercenia formującego, rozgrzany materiał unosi się w stosunku do stożka narzędzia wprowadzającego, następnie powierzchnia ta jest całkowicie wciśnięta, a masa wypartego materiału tworzy tulejkę po stronie wyjścia narzędzia. Spód tulejki zwykle wystaje ku dołowi na długość ok. trzech grubości materiału. Podczas wiercenia zakończenie kołnierzowe wystaje tylko odrobinę powyżej powierzchni czołowej; kołnierz ten może być pozostawiony w tym miejscu lub usunięty (tworząc płaską powierzchnię czołową).
Proces termicznego kształtowania otworuPowstała tulejka po procesie termowiercenia może zostać następnie nagwintowana. Może być ona również wykorzystana jako otwór przelotowy do wykonywania połączeń spawalniczych, lutowniczych lub do klejenia. Wiercenie termoformujące jest doskonałą alternatywą dla nakrętek spawanych lub wkładek gwintowych (z gwintem wewnętrznym i zewnętrznym)
Z czego składa się FormDrill?Standardowe narzędzie składa się z wiertła termoformującego wykonanego z węglika spiekanego oraz z oprawki ze specjalnym kołnierzem chłodzącym. Wiertło mocuje się w oprawce przy pomocy tulei zaciskowej. Oprawkę mocujemy na konwencjonalnej wiertarce pionowej z uchwytem Morse’a. Jakie są rodzaje wierteł?Rozróżniamy dwa główne rodzaje wierteł termoformujących: ścinające wypływkę oraz nieścinające wypływki. W zależności od długości wiertła można rozróżnić wiertła długie, krótkie oraz specjalnej długości na indywidualne potrzeby klientów (np. ekstra krótkie, ekstra długie). W zależności od grubości materiału oraz powierzchni, jaką musimy otrzymać można dowolnie dobierać rodzaje wierteł np.: długie, ścinające wypływkę, ekstra krótkie, nie ścinające wypływki itp. Zalety termowiercenia: • Obróbka bezwiórowa, • Prosta obsługa, • Praca na konwencjonalnych wiertarkach, • Krótki czas wykonywania otworu pod gwint, • Stosunkowo duża żywotność narzędzia.
Poniżej link do aplikacji Formdrill udostępniającej schemat doboru właściwego narzędzi, wiertła i wygniataka oraz lubrykatorów, do żądanej aplikacji – krok po kroku.
> | Film prezentujący zastosowanie termo wiercenia i wygniatanie gwintu w konkretnych detalach. (1/3) |
Film prezentujący zastosowanie termo wiercenia i wygniatanie gwintu w konkretnych detalach. (2/3) | |
Film prezentujący zastosowanie termo wiercenia i wygniatanie gwintu w konkretnych detalach. (3/3) | |